Paperityöt
Suurin rakennussektorin hallinnolliseen toimintaan liittyvä haaste on todennäköisesti paperitulosteiden käyttö ja puutteelliset käytännöt.
Tulosteita käytetään kaikkialla toimistoista rakennustyömaille, ja se on edelleen ensisijainen tapa viestiä projektin muutoksista, varastotilanteesta, kaluston sijainnista ja liikkumisesta työntekijältä ja työmaalta toiselle sekä työmaiden turvallisuudesta ja säännöstenmukaisuudesta.
Tiedät aina, missä kalusto on. Tiedät, että kalusto vastaa vaatimuksia ja testataan säännöllisesti turvallisuusmääräysten edellyttämällä tavalla. Tiedät, että työntekijät on koulutettu, ja heillä on tarvittava lain edellyttämä pätevyys sekä todistukset. Kaikki riippuu kuitenkin siitä, täyttääkö jokainen tiimisi jäsen vastaavat lomakkeet käsin ja varmistaa, että ne toimitetaan ajoissa oikeille henkilöille käsittelyä varten. Kuten näet, lumivyöry alkaa pienestä lumipallosta?
Erilaisten tulosteiden käyttöön liittyy paljon vastuuta ja usein vakavat virheet tapahtuvat silloin, kun toimintaa ei hallinnoida asianmukaisesti ja erityisesti silloin, kun asiakirjoja on hallinnoitava työmaalla, jossa keskitytään kuitenkin ensisijaisesti rakentamiseen ja kaikki muu on toisarvoista.
Tulosteiden käyttöön liittyvät haasteet:
- -Tulostettujen lomakkeiden käyttöön liittyvät ongelmat kaluston pyynnöissä ja siirroissa
- - Ei tiedetä missä tai kenellä työkalut ovat
- - Rahaa tuhlataan sellaisten työkalujen vuokraamiseen, jotka on jo hankittu, mutta joita ei pystytä paikantamaan
- -Tarpeettomien ylimääräisten työkalujen hankkiminen ja kaluston tarpeeton kasvattaminen
- - Työmaiden työntekijät ja työkalut eivät vastaa vaatimuksia
- - Sakot projektiaikataulujen ylittämisestä